Jak sprawić, by nauka online była skuteczna dla Twojego dziecka
Witajcie! Mam na imię Karolina i jestem logopedą w szkole GOVORIKA.
Govorika to dwujęzyczna, logopedyczna szkoła online.

W tym wideo opowiadam, jak efektywnie prowadzić zajęcia online z dzieckiem. Dowiesz się, czym różnią się zajęcia online od tradycyjnych form nauczania oraz jak stworzyć komfortowe warunki do udanej lekcji.

Pewnie wiesz, że zajęcia online różnią się od tradycyjnego formatu nauczania, kiedy przyprowadzamy dzieci na zajęcia, wieczorem je odbieramy, a do domu dostają zadania, które muszą wykonać samodzielnie.

Podczas nauki online wystarczy być obecnym na lekcji. Ale są momenty, które możecie wykorzystać od razu, aby praca online była efektywna.
Jakie podstawowe warunki należy zapewnić, aby lekcja się udała
Zajęcia przebiegną łatwo i ciekawie, jeśli dziecko będzie:
  • wypoczęte,
  • wyspane,
  • najedzone.
Dobrze, jeśli przed zajęciami dziecko wróci ze spaceru i zdąży coś przekąsić. Jak wiadomo, najskuteczniejszy odpoczynek to zmiana aktywności. Dzięki przejściu z aktywności fizycznej na spokojniejsze zajęcie, dziecko będzie mogło lepiej się skupić. Lekcja z logopedą będzie wtedy wesoła i produktywna.
Czy rodzice powinni uczestniczyć w zajęciach online dziecka z logopedą?
Ty, jako rodzic, jesteś ogniwem łączącym pedagoga-logopedę z dzieckiem. Dlatego Twoje uczestnictwo w zajęciach może wspaniale zmotywować dziecko do nauki. Aby je zainteresować, musisz w maksymalnym stopniu zaangażować się w proces.

Na przykład: jeśli przyjdziesz z dzieckiem na spotkanie z logopedą, będzie świetnie, jeśli razem będziecie wykonywać zadania i brać udział w ćwiczeniach, które proponuje nauczyciel.
Jak zmotywować dziecko do nauki online
Można wymyślić system motywacji dla dziecka. Na przykład: przed lekcją omówić, co chciałoby otrzymać za aktywny udział w zajęciach.

To może być:
  • materialna nagroda, na przykład zakup zabawki,
  • wizyta w kawiarni,
  • oglądanie interesującego filmu w kinie
  • lub wizyta w parku rozrywki.

Należy wcześniej umówić się, że jeśli dziecko za lekcję otrzymuje na przykład 10 punktów, to po lekcji razem idziecie do sklepu po zabawkę lub do kawiarni na lody.

Taki sposób wypróbowało już wielu naszych rodziców. Na początku dziecko może mieć trudności, ale z czasem wciągnie się w zajęcia i będzie uczestniczyć w nich z zainteresowaniem, bez potrzeby dodatkowej motywacji. Warto jednak zapewnić mu wsparcie na samym początku.
Oczywiście, można wymusić naukę, mówiąc: „Dawaj, szybciej zaczynaj się uczyć!”. Wtedy jednak Wasza komunikacja będzie opierać się na stresie i napięciu. Lepiej, gdy okażecie szczere zainteresowanie i chęć pomocy dziecku. Wtedy poczuje, że ma wsparcie i zrozumie, że jeśli Wam zależy, to warto się zaangażować. Taki pozytywny stosunek pomoże dziecku rozwijać pasję.

Zalecam uczestniczenie w zajęciach z dzieckiem przynajmniej przez pierwsze 2-3 lekcje, dopóki nie zauważycie, że zaczęło się wciągać, czeka na lekcje i jest gotowe aktywnie uczestniczyć w procesie.
Czy należy ćwiczyć samodzielnie i ile czasu to zajmie?
Aby Twoje dziecko szybciej nauczyło się prawidłowo wymawiać problematyczne dźwięki, warto codziennie z nim wykonywać ćwiczenia. Nawet krótkie sesje, trwające po 2-3 minuty, ale regularne, mogą przynieść efekty.

Zadania zalecane przez logopeda, możesz rozłożyć na różne pory dnia i przeplatać je z innymi obowiązkami. Nie musisz wykonywać ich wszystkich naraz. Możesz skupiać się na tych, które są w danym momencie najbardziej efektywne.

Codzienne, nawet krótkie, sesje pomogą dziecku zrozumieć, że efekty wynikają z regularnej pracy. Regularność i systematyczność w ćwiczeniach są kluczowe dla osiągnięcia postępów.
Jak prawidłowo współpracować z logopedą, jeśli dziecko ma trudności
Jeśli masz pytania do logopedy, na przykład:
  • nie rozumiesz, jak wykonać ćwiczenie;
  • niektóre zadania sprawiają trudności;
  • dziecko protestuje i w domu nie chce robić ćwiczeń.
Zawsze możesz skonsultować się z nauczycielem, opowiedzieć, jakie trudności napotykacie. Możesz nagrać w domu wideo, jak wykonujecie to zadanie. Logopeda je obejrzy i udzieli Ci informację zwrotną.

Utrzymywanie komunikacji z nauczycielem jest kluczowe, ponieważ pełnisz rolęłączika między dzieckiem a logopedą. Wszyscy razem tworzycie zespół i pracujecie nad wspólnym celem. Kiedy w pełni ufasz specjaliście i wspierasz dziecko, wyniki przyjdą szybko.

Mam nadzieję, że te rekomendacje będą pomocne, a cały proces nauki stanie się łatwy, interesujący i wesoły.
Jak uzyskać więcej korzyści z nauki w szkole GOVORIKA
Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów i chcemy, aby nauka była jeszcze bardziej efektywna.Dlatego regularnie dzielimy się przydatnymi informacjami na naszym koncie na Instagramie.

Jeśli chcesz:
  • dowiedzieć się więcej o naszej szkole logopedycznej i zespole specjalistów,
  • usłyszeć, co mówią o procesie nauczania rodzice naszych uczniów,
  • poznać ciekawe ćwiczenia do zabawy z dziećmi,
  • zobaczyć zapowiedzi nowych kierunków nauczania w naszej szkole
  • I zawsze być na bieżąco z naszymi najnowszymi wiadomościami, zaobserwuj nas na Instagramie!